Leaks Water Modiin

איתור נזילת מים

החוק מגדיר כי אחריות תאגיד המים היא על הצנרת העירונית הציבורית בלבד, עד למד המים הראשי בכניסה לפתח הבניין שלכם.
הצנרת הפרטית בדירה, בבית הפרטי או בבניין שלכם היא בבעלותכם ותאגיד המים לא יכול לטפל בה, או לאתר בה נזילות ובעיות נוספות. 

עם זאת, מערכת הקריאה מרחוק שלנו מתריעה לנו כאשר מד המים בדירה שלכם לא מפסיק להסתובב לפחות ל-3 שעות ב-24 שעות.
התרעת נזילה במד מים ראשי מתקבלת, כאשר מד המים לא מפסיק להסתובב לפחות לשעה אחת במהלך 24 שעות- ובכפוף לניתוח של מאפייני הבניין/מתחם מגוריכם. 

כשמד המים לא מפסיק להסתובב, זאת אינדיקציה לאפשרות שקיימת נזילה בדירה. זו יכולה להיות נזילה שקל לראות בעין כמו מהניאגרה, או נזילה שקשה לאתר בעין, כמו בתוך קירות, בתוך הרצפה, או במקרה של בניין- בצנרת שקבורה עמוק באדמה. 

הגדרת נזילת מים על פי חוק: חשש לנזילה- במד-מים משויך, למעט בנכס שמתאפיין בצריכה רציפה של מים או שלא ניתן לקבל לגביו חיווי על צריכה רציפה – מדידה של צריכת מים רציפה במשך פרק זמן העולה על 24 שעות. 

כאשר המערכת שלנו מתריעה על חשד לנזילה, אנו יוצרים אתכם קשר ומתריעים על הנושא. מכאן, הבדיקה האם יש נזילה ומה המקור שלה, היא באחריותכם. 

בניגוד למה שנהוג לחשוב, גם נזילות גדולות מאוד, של מאות קובים, פעמים רבות לא נראות לעין כלל, מאחר והן מתרחשות בעומק, לעיתים מתחת לריצוף או בטון, והמים נוזלים ישירות למי התהום.  

אתם לא חייבים לחכות להודעה מאיתנו! רצוי מאוד שתעקבו אחרי צריכת המים שלכם באופן שקוף ועצמאי, באפליקציה ייעודית!
להסבר על מעקב אחר צריכת המים שלכם לחצו כאן 

הדרכה לביצוע בדיקת נזילה בדירה הפרטית שלכם

 1. לפני שבודקים האם יש נזילת מים, חשוב קודם כל לאמת את שיוך שעון המים. כלומר: לוודא כי השעון אכן שייך לדירה שלכם.
  את הבדיקה חשוב לבצע גם בפתיחת ברז מים חמים וגם בפתיחת ברז מים קרים. יש לוודא כי כשהמים זורמים, השעון הדירתי מסתובב. כך תדעו שמד המים קורא את צריכת המים בדירה שלכם. 

 2. בצעו בדיקת נזילה בלילה, כאשר אין שום שימוש במים בבית.
  הבדיקה מתחילה בכך שתגשו למד המים הפרטי שלכם, ותרשמו את קריאת המונה- כולל הספרה האדומה המציינת את מאות הליטרים.
  בלילה אל תפתחו מים בכלל בברזים או בשירותים.
  מוקדם בבוקר, לפני שאתם מתחילים להשתמש במים, גשו שוב למד המים הדירתי ורשמו את קריאת המד. אם יש הבדל בין הקריאות ונצרכו מים, הרי שכנראה יש לכם נזילת מים וחשוב לאתר ולתקן אותה.

  אם בלילה יש בבית שימוש במים, ניתן לבצע בדיקת נזילה במהלך היום
  לצורך זה יש לא להשתמש במים במשך 3 שעות לפחות.
  כמו בסעיף 2- יש לקרוא את מד המים הפרטי לפני ואחרי הימנעות משימוש במים.
  אם למרות שלא השתמשתם במים המד מראה על צריכת מים, הרי שכנראה יש לכם נזילת מים וחשוב לאתר ולתקן אותה

 3. בדקו מערכת השקייה, ברז בחצר,  דודי שמש וכדומה. אם אחת הבדיקות מעידה על אובדן מים במערכת ,חשוב לאתר את מקור הנזילה המדויק ולתקן אותה.

  כתבה באתר YNET על הגורמים המרכזיים לנזילות מים וזיהוי נזילות

 

בדיקת נזילה במד מים ראשי- בצנרת משותפת של הבניין כולו

הכנו עבורכם סרטון המדגים בדיקת נזילה במד ראשי- בצנרת המשותפת כולל הסבר מפורט. 

לחצו כאן לצפייה בסרטון וקריאת הסבר לבדיקת נזילה במד ראשי  

בקשה להקלה בחיוב חשבון מים בשל נזילה

במקרים של נזילה, החוק קובע כי החברה רשאית להפחית את החיוב בגין צריכת המים החריגה ולזכות את הצרכן בהתאם (אין זיכוי בגין תיקון איש מקצוע)
שימו לב: החוק קובע כי אם ייקבע שאתם עומדים בתנאי הזיכוי שמפורטים מטה, משמעות הזיכוי הוא תשלום עבור הקובים שנצרכו בנזילה בתעריף נזילה. תעריף נזילה הוא התעריף הנמוך לצריכת המים. 
כלומר: אם שילמתם על הקובים העודפים מהנזילה בתעריף הגבוה, ואם אתם עומדים בקריטריונים לקבלת זיכוי, הזיכוי הוא ההפרש בין התעריף הגבוה לתעריף הנמוך. 
 
וזאת בהתקיים כל התנאים הבאים בלבד:

 1. מדובר בצריכה חריגה, כלומר: מדובר בצריכה הגבוהה ב- 150% (פי אחת וחצי) מהצריכה בתקופה מקבילה בשנה שעברה. כאשר מדובר בתושב חדש שלא צריך מים לפני כן, הקביעה האם זו צריכה חריגה, תתבצע בהשוואה לכמות ממוצעת של 30 מ"ק לתקופת חשבון (על פי הנחיות החוק). במקרים אחרים, בהעדר תקופה מקבילה בשנה שעברה עקב תקלת מדידה כלשהי, נמתין במהלך שתי תקופות חיוב נוספות (4 חדשים), והזיכוי יתבצע לפי ממוצע הצריכה בחודשים אלה.

 2. הצרכן פנה לתאגיד המים תוך 6 חודשים מתום תקופת החיוב בה ארעה הנזילה.

 3. הצרכן לא קיבל יותר מפעמיים זיכוי בגין נזילה במד מים משויך (דירתי) ב 12 החדשים שקדמו לתקופת החיוב שלגביה מתבקשת הכרה בנזילה, לא קיבל זיכוי במד מים ראשי ב 12 החדשים שקדמו לתקופת החיוב שלגביה מתבקשת הכרה בנזילה.

 4. הצרכן הגיש בקשה ערוכה לפי נוסח המצוי בטפסי האתר והצהיר כי מדובר בצריכה חריגה כתוצאה מנזילה שתוקנה וצירף אסמכתאות המעידות על תיקון הנזילה כגון: חשבונית על תיקון, צילום מקום התיקון, דוח מהחברה המתקנת ועוד. (במידה ובוצע תיקון עצמי ללא אסמכתא, יש לציין זאת במפורש).

לטופס בקשה להקלה בצריכה חריגה בשל נזילה במד פרטי

 לטופס בקשה להקלה בצריכה חריגה בשל נזילה במד ראשי

הליך זיכוי בגין נזילה

לאחר הגשת דיווח על נזילה בצרוף מסמכים, תאגיד מי מודיעין, יבדוק את הצריכה בתקופה בה ארעה הנזילה, בהתאם להצהרת התושב, וישווה אותה עם צריכות ממוצעות אחרות- בהתאם לסעיף 1. הרשום מעלה.

במידה וקיים הפרש בין הצריכות, העומד על 150% ומעלה, ובכפוף לכך שיתקיימו כל התנאים המצטברים, כמפורט לעיל, יזוכה התושב בהפרש בין הסכום בש"ח שחוייב (בדרך כלל בתעריף גבוה) במקור, לתעריף נזילה המתעדכן על פי כללי המים והביוב (תעריף נזילה שהוגדר לתאגיד מי-מודיעין עבור צרכני העיר מודיעין  מכבים רעות). התעריף משתנה מעת לעת על פי הנחיות רשות המים.

במקרה של נזילת מים ממד ראשי, החוק מאפשר לזכות אחת לשנה, בגין 2 תקופות הצריכה הגבוהות ביותר, כמקשה אחת. 
לכן, לעיתים נמתין עד 3 תקופות אחרי הצהרתכם על תיקון נזילה, כדי לוודא שאכן תקבלו את הזיכוי המגיע לכם, עבור שתי התקופות הגבוהות ביותר ביחד. 

תיקון ברז מטפטף חוסך מים

הטפטוף גורם לבזבוז של מוצר יקר ערך, ועליכם לשים קץ לבזבוז הזה, גם אם הטפטוף אינו נמדד במונה שלך. כדי לדעת כמה מים מתבזבזים, שימו מתחת לברז ספל או כלי שיאפשר לכם למדוד, ובדקו תוך כמה דקות הוא מתמלא. ברז שמטפטף 60 טיפות בדקה יגרום לבזבוז של 12 ליטר ליום, או 4,630 ליטרים לשנה. דליפה כזו תמלא ספל של רבע ליטר בפחות מ- 30 דקות.